Drone İle Para Kazanmak | +20.000 TL

Drone, geleceğin teknolojileri arasında ilk sırayı göğüsleyen buluşlardan bir tanesi olarak her geçen gün ün kazanmaya devam ediyor. Drone kullanımının yaygınlaşmasıyla her geçen gün bir drone şirketi daha şirketler listesine adını yazdırıyor. Peki hayatımıza ilk başta bir hobi olarak giren drone ile nasıl para kazanılır? İlk başta belirtelim; drone kullanmak zannedildiği kadar kolay değil ve onlarca yasal prosedürü olan bir konu. Her istediğiniz zaman her yerde drone uçurabilmeniz mümkün değil. Eğer bu işi ticari olarak yürütecekseniz bu şartlar biraz daha ağır hâle gelebiliyor. Peki drone çekimleri yaparak para kazanmak kârlı bir iş mi? İnceleyelim.

Drone İle Nasıl Para Kazanabilirim?

Drone ile para kazanmak için birden fazla yol vardır. Drone’un günümüzde öncelikli amacı yüksek kaliteli video içerikleri üretmektir. Bu yüzden drone ile para kazanmak için en etkili yollardan biri reklamcılık faaliyetleridir. Şirketler için reklam tanıtımları hazırlayabilir ve pazarlamasını yapabilirsiniz. Drone ile nasıl para kazanılır sorusuna bir diğer yanıt ise düğün dış çekimleridir. Günümüzde popülerleşmeye devam eden düğün dış çekimleri için yeni evli çiftlerin birçoğu drone ile video çekimini tercih etmektedir. Özellikle düğün sezonunda oldukça kârlı bir iş olabilir. Drone ile para kazanmanın yollarından bir diğeri ise zirai ilaçlamadır. Evet, bu diğer seçeneklerden biraz daha farklı. Türkiye’de drone ile zirai ilaçlama henüz yaygınlaşmış değil. Drone ile havadan zirai ilaçlama yapmak çiftçilere hem zamandan, hem işçilikten hem maliyetten kâr ettirdiği için birçok çiftçi drone şirketleri ile anlaşmaya vardı bile. Drone ile para kazanmak için tercih edilebilecek bir diğer yol ise drone kiralamak. Pasif gelir elde etmek isteyen kişiler drone ehliyeti olan kişilere drone kiralayarak kazanç sağlayabilirler.

Drone Çekimi İle Ne Kadar Kazanabilirim?

Drone çekimi ile ne kadar para kazanılır sorusu kişinin iş potansiyeline bağlıdır. Örneğin; video düzenleme konusunda detaylı bilgi sahibi biri drone ile çektiği bir tanıtım videosunu her şey hazır hâliyle 20.000 liraya kadar satabilmektedir. Montaj, efekt gibi konularda bilgisi olmadığını varsayarsak yalnızca çektiği videolar ile 3.000 liraya kadar para kazanılabilir.

Ticari Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ticari drone ehliyeti, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) prosedürlerine bağlı olarak, yalnızca bu kurumun belirlediği kuruluşlar tarafından verilebilir. 2021 yılında ticari drone ehliyeti ücretleri 1.000 lira ile 2.000 lira arasında değişkenlik göstermekle beraber bazı zamanlarda yükseköğretim kurumları bünyesinde ticari drone ehliyeti için daha uygun ücretlerle kurs açmaktadır. Ticari drone ehliyeti alırken dikkat edilmesi gereken husus; kullanacağınız drone’un net ağırlığı olacaktır. Drone’un toplam ağırlığının 25 kiloyu aşması hâlinde almanız gereken ehliyet tipi İHA-2 ya da İHA-3 olacaktır. Eğer drone net ağırlığı 500 gram ile 4 kilogram arasında ise İHA0, 4 kilogram arasında ise İHA-1 ehliyeti almanız gerekir. Drone ehliyetleri geçerlilik süresi ömür boyudur, ehliyetlerin yenilenmesi gerekmez. Drone ehliyeti almanın bir diğer şartı ise, İHA-0 ehliyeti alacak kişinin 12 yaşını doldurmuş olması gerekirken diğer ehliyet türlerini almak isteyen kişilerin 15 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Drone İle Çekim Yapmak İçin Ehliyet Şart Mı?

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Mevzuatı (SHT-İHA) mevzuatlarına göre, eğer drone çekimleri yaparak para kazanmak veya drone’u diğer ticari faaliyetlerinizde kullanmak istiyorsanız bir drone ehliyetine sahip olmanız gerekir. Ticari faaliyette kullanmayacak bile olsanız drone uçurmak için gerekli izinleri almanız gerekir. Bu izinleri almadan drone uçuran kişiler 8.000 Türk Lirası tutarında para cezasına çarptırılır. Kaldı ki; ehliyetsiz drone ile ticari faaliyet yürüten birine daha ağır cezalar verilmesi içten bile değildir. Ehliyeti olmadan ticari faaliyetlerinde drone kullanan kişiye kesilen ceza tutarı 18.000 lirayı aşmaktadır.

Pasif gelir ile ilgili fikir arıyorsanız Temettü Geliri İle Para Kazanmak isimli makalemiz hoşunuza gidebilir.

Yorum yapın