Dekorasyon Ürünleri Satmak

2020 yılının e-ticaret lideri konumunda olan dekorasyon ve mobilya sektörü, durmadan kazandırmaya devam ediyor. İnternetten yapılan ticaretlerde birçok maliyetin daha basite indirgenmesi, mobilya ve dekorasyon sektörünün e-ticarete yoğunlaşmasını sağlayan temel faktörlerden biri olmaya devam ediyor. Peki dekorasyon ürünleri satmak belirtildiği kadar kârlı bir iş mi? Dekorasyon ürünleri nasıl üretilir? İnceleyelim.

Dekorasyon Ürünleri Nedir?

Ev, ofis, çalışma odası gibi yaşam alanlarınızı görsel açıdan zenginleştirmek ve daha şık bir görünüm katmak için kullanılan süs eşyası ve benzeri materyallere dekorasyon ürünleri denir. Dekorasyon ürünleri bir biblo, tablo, kitaplık, çalışma masası gibi bileşenlerden oluşabilir. Türkiye’de dekorasyon ürünleri sıkça tercih edilen ürünler olduğundan dolayı, sektörel sirkülasyon oranı oldukça fazladır. Ayrıca işin içine işçilik girmesiyle kâr marjı en yüksek işlerden biri dekorasyon ürünleri satmak olabilir.

Dekorasyon Üretim Maliyetleri

Satmak istediğiniz dekorasyon ürünlerini kendiniz üretmek istiyorsanız ilk etapta belli malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Dekorasyon üretimi yapmak isteyen bir kişinin ilk etapta matkap, testere, zımba makinası gibi demirbaşlara ihtiyaç duyacaktır. Akabinde üretimin maliyet unsurlarını vida, bant gibi hırdavat malzemeleri oluşturur. Dekorasyon üretimi yapmak için ilk başta 10.000 lira ile 20.000 lira arasında bir sermaye yeterli olacaktır. Dekorasyon üretim maliyetleri, ürettiğiniz malzemenin birim adedine göre değişkenlik gösterir. Örneğin; kanvas tablo üretimi yapmak isteyen bir kişi gerekli makine ve teçhizatlara sahip ise bir tabloyu 10 lira ile 15 lira arasında maliyetle üretebilir. Bu noktada maliyet unsurları; mürekkep, tuval bezi, tablo çıtası gibi malzemeler olacaktır. Veya dekoratif çalışma masası üretmek isteyen bir kişi; yalnızca MDF hammaddesi satın alarak matkap ile bir masayı 150 lira birim maliyetle üretebilir. Dekorasyon üretimi yaparak para kazanmak işçiliğin kalitesine bağlıdır. Burada asıl para kazandıran ürün değil işçilik olacaktır.

Dekorasyon Ürünleri Satmak Kârlı Mı?

2020 yılı istatistiklerine göre e-ticaret platformlarında en fazla satılan ürünler listesinde ipi dekorasyon ürünleri göğüsledi. Dekorasyon ürünleri satarak para kazanmak sirkülasyon sayesinde mümkün gibi görünüyor. Ancak görüldüğü üzere e-ticaret platformlarında dekorasyon ürünleri rekabeti had safhada. Bu yüzden pazaryerlerinde dekorasyon ürünleri satmak isteyen bir girişimci için işlerin zor ve karmaşık olduğu söylenebilir. Ancak güzel bir iş planı ve iş modeliyle kendi markanızı oluşturarak, kendi e-ticaret sitenizde satışını yapabilirsiniz. Ayrıca B2B gibi bayilik sistemleri hakkında bilginiz varsa toptan dekorasyon ürünleri satarak sürümden kazanmak kârlı bir iş olabilir. Dekorasyon ürünleri satmak için en mantıklı yol; kendi üretiminizi yapmanız olacaktır. Kendi ürettiğiniz ürünleri satarak %100’ün üzerinde bir kâr marjı yakalamanız mümkün.

Dekorasyon Ürünleri Nasıl Satılır?

Dekorasyon ürünleri satmak için bir pazaryeri üyeliği açabilirsiniz, bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz veya bir dükkan açarak ürün satışı yapabilirsiniz. Eğer dükkan kiralayarak dekorasyon ürünleri satmak istiyorsanız lokasyonu iyi seçmeniz gerekir. Dekorasyon ürünleri satan bir dükkanın sanayi bölgesine yakın olması, diğer mobilyacı ve dekorasyon ürünleri satan mağazalara yakın olması da girişimci kişi için avantaj olacaktır. Böylece tedarikçilerinize yakın olabilir ve nakliye problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

İnternetten dekorasyon ürünleri satmak isteyen kişiler için iş biraz daha karmaşık olabilir. Dekorasyon ve mobilya ürünleri için kullanıcıların ilk tercihi büyük pazaryeri uygulamaları olabilir, ancak bir iş planı ve reklam bütçesi olmadan pazaryerinde satış yapmaya çalışmak başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Rekabetin yüksek olduğu piyasalarda iyi bir pazar analizi yapılmalı ve reklam için güzel bir bütçe ayrılmalıdır. Müşteri memnuniyeti ve olumlu geri dönüşler kazanana kadar kâr amacı güdülmemeli, gerekirse bir süre cepten harcanmalıdır.

Kendi markasını oluşturarak kendi e-ticaret sitesinde satış yapmak isteyen kişilerin ise ilk hedefi Search Engine Optimization (SEO) olmalıdır. SEO sayesinde arama motorlarında kalıcı bir sıra edinmek, reklam vererek öne çıkmaktan daha etkili ve daha verimli olacaktır. Örneğin; İstanbul şehrinde hizmet veren bir firma olduğunuzu varsayalım. “İstanbul Mobilya” kelimesi için yapılan güzel bir SEO çalışması, sizi bulunduğunuz lokasyondaki birçok firmanın kalıcı olarak önüne geçirerek satışlarınızı %100’den fazla bir oranda artırmanızı sağlayabilir.

Yorum yapın