Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Öncelikle son günlerde yaşadığımız bu orman yangınlarında ve sellerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Valilerimizin hasar tespiti konusunda seri davranmalarını istedik. Ödemeler başladı. Bir yıl içerisinde de Rize ve Artvin’de konutları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz.

Sekizinci gün bütün şiddetiyle devam ediyor. Bu şehirlerdeki yangının devam edişi, otellerde kalanların tahliye edilmesi çalışmalarımız oldu. Burada TSK, Kıyı Emniyeti hepsi devreye girdi. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir artış yaşandı. Burada siyasete yer olmamalı. Düşünün ki, sekiz gün içinde 187 yangın çıktı. Bu yangınların şu anda 15’i devam ediyor. Bir kısmı kontrol altında. Örneğin, ülkemizin önemli iş adamlarından birkaçının sahip olduğu termik santral var. Adeta yanma tehdidiyle karşı karşıya. Gün boyu söndürme çalışmaları yapıldı. Az önce kendileriyle görüştüm. Aşırı bir rüzgar var. Kozalaklarla beraber rüzgar, tehdidini genişletiyor. Biz sadece bunlarla savaşmıyoruz. Bakıyoruz ki bu ülkede muhalefet ayrı türlü bir sizinle mücadelenin içerisinde. Burada niye uçak yok, helikopter yok gibi bir yalan terörü estiriyorlar. Burada 16 uçak var. Bugün gelenlerle 20’ye çıktı. 51 helikopter var. 9 İHA var, bunlar devrede çalışıyor. 850 arazöz de var. Fakat buradan bir şeyi açıklamak istiyorum. Devlet olarak bizim görevimiz, birinci derecede tarım, orman, hayvancılık konusunda bu ormanların korunması. Yangın vs. olduğu zaman sorumluluk belediyenin itfaiye müdürlüğündedir. Antalya’da ve Muğla’da büyükşehir belediyeleri birinci derecede sorumlusudur.

Açsınlar yerel yönetim yasasını iyice incelesinler. Şu an ne yapıyorlar? Biz devlet olarak mücadelemizi sürdürüyoruz. Sekiz şehidimiz var orman teşkilatımızdan. Hiçbir yerden kaçmadık. Gerçeklikse gerçeği söyledik.

ABD, Rusya, Kanada yanıyor her taraf yanıyor. Kimse kalkıp da Rusya neden yanıyor demiyor. Diyemez. Putin ile görüştüm. O halde iken bize 3 uçak, 4 helikopter gönderdi. Bu bir dayanışmadır.

Ayrıntılar geliyor…

Bağlantı: Yeni Şafak

Yorum yapın