Bitcoin Madenciliği Para Kazandırır Mı?

Son yılların parlayan yıldızı Bitcoin, her geçen gün popülerleşmeye ve değer kazanmaya devam ediyor. Bitcoinlerin sınırlı olması, bir gün bitecek mutlaka bitecek olması arz/talep dengesini bozarak kripto paralara değer katmaya devam ediyor. Peki bitcoin ile alım satım yapmak dışında gelir elde edilebilir mi? Elbette. Bitcoin madenciliği yaparak para kazanmanız mümkün. Ancak bitcoin madenciliği yapmak mantıklı mı sorusuna yanıt vermek için iyi bir karşılaştırma yapmak gerekiyor. Bitcoin madenciliği para kazandırır mı; inceleyelim.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği -diğer adıyla bitcoin mining- bitcoin üretim işlemine verilen isimdir. Bitcoin madenciliği; bilgisayarlar, sanal sunucular ya da bulut bilişim teknolojileri üzerinde bitcoin transferinde veri güvenliğinin sağlanması neticesinde bitcoin madencilerine ödül verilmesi işlemidir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak için ilk önce blockchain sisteminin mantığını anlamak gerekir. Peki blockchain nedir? Blockchain kelimesinin Türkçe karşılığı “blok zinciri” anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere, zincirleme bir modelle bir merkeze bağlı olmaksızın bitcoin transferinin takip edilmesini sağlayan ancak asla kırılamayan güvenlik teknolojisine Blockchain adı verilir. Daha özet bir ifadeyle; bitcoin ile ilgili her hareketin güvenliğini dağıtık veri kayıt sistemleriyle sağlayan teknolojiye Blockchain denmekte. Bilindiği üzere Bitcoin, fiziki varlığa sahip olmayan bir para ve Bitcoin transferleri yalnızca internet üzerinden yapılabiliyor. İşte; bitcoin madenciliği internet üzerinden gerçekleşen bu para transferini dağıtık veri kayıt sistemleriyle kayıt altında tutarak transfer güvenliğini sağlamakla gerçekleştiriliyor.

Kendi Bilgisayarımla Bitcoin Madenciliği Yapabilir Miyim?

Bitcoin madenciliği; güçlü bileşenlere sahip bir bilgisayar ve yüksek enerji kullanımı gerektirir. Kişisel bilgisayarlarla bitcoin madenciliği yapmak elbette mümkündür. Ancak bu durum çok verimli olmayacaktır. Şahsi bilgisayarla bitcoin mining yapmak size ayda 10 dolar ila 50 dolar arasında bir kazanç sağlayacaktır. Kısacası; bitcoin madenciliğinden kazandığınız para elektrik faturasını karşılamayacağı gibi, işlemcinizin ve diğer donanımlarınızın da ömrünü kısaltacaktır.

Bitcoin Madenciliği Hangi Bilgisayarla Yapılmalıdır?

Bitcoin mining bilgisayarı olarak bilinen ASIC cihazlar, bu iş için en uygun olanlardır. Bu bilgisayarlar piyasada ASIC Miner olarak bilinirler ve yalnızca bitcoin madenciliği amacıyla piyasaya sürülmüşlerdir. Bu bilgisayarların temel amacı, blockchain algoritması olan hash algoritmasını çalıştırmaktır. Ancak bu bilgisayarın tükettiği elektrik, evdeki tüm cihazların kullandığı elektrikten daha fazla olacaktır. Eğer ortalama düzeyde bitcoin madenciliğinden para kazanmak istiyorsanız, yalnızca ASIC Miner cihazlar başlangıç olarak için 5.000 dolar ila 10.000 dolar arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Elektrik giderlerini de hesaba katarsak, bitcoin madenciliği ile para kazanmak için yaklaşık 1 yıl boyunca yaptığınız masrafın kendini amorti etmesini bekleyeceksiniz.

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Bitcoin madenciliği ile para kazanmak için bilgisayarınızın aylarca kapanmadan çalışması gerekebilir. Bitcoin ortalama kazancı, kırılan her blok zincirinin zorluk derecesine göre değişecektir. Ancak yalnız başınıza ASIC Miner bir cihazla bitcoin mining yaparak günde 15 lira ile 30 lira arası bir gelir elde edebilirsiniz. Bu rakamın artması sizin çabanıza ve ekibinize bağlıdır.

 

Pasif veya ek gelir elde etmek istiyorsanız Freelance Para Kazandıracak 5 İş ! isimli yazımız size yardımcı olabilir.

Yorum yapın